Adana Araç yazılım ve Chip Tuning üzerine uzman kadrosuyla araç performans arttırma ve yakıt tasarrufu sağlayan profesyonel hizmet sunmaktadır.

EGR Arıza Çözümü

EGR Arıza Çözümü

Egzoz Geri Dönüşüm Valfi uzmanımızla kesin, garantili sonuca ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için 0552 466 65 16 arayabilirsiniz.

Egzoz Geri Dönüşüm Valfi (EGR) nedir?

Bilmeniz gerekenler

EGR valfi İngilizce olarak Exhaust Gas Recirculation kelimelinin baş harflerinden gelmektedir. Egzoz gazlarının geri dönüşümü olarak tercüme edilebilir. EGR valfinin amacı silindirler içerisinde yanma sonrasında meydana gelerek atılan egzoz gazlarının; silindirler içerisine tekrar geri dönmesini sağlamaktır. Egzoz gazlarının silindirler içerisindeki yanma sürecine tekrar dahil edilmesi Azot oksit (NOx)  gibi zararlı gazların yakılarak emisyon değerlerinin düşürülmesi hedeflenmektedir.  

Nasıl Çalışır?

EGR valfi, emme manifoldu ile egzoz manifoldu arasında çalışır. Sistem, egzoz manifoldundan metal bir boru ile egzoz gazını alır, bu gazı soğutur (egr soğutucusuyla), bu gazın miktarını hassas olarak ayarlar ve emme manifoldu girişine gönderir. ECU, egzozda bulunan sensörler vasıtasıyla gazların miktarını ölçerek EGR valfinin çalışmasını yönetir. Ölçülen emisyon miktarına göre valfin ne kadar havayı silindirler içerisine gönderileceğini haritasına göre hesaplayan ECU, EGR valfine komuta ederek gönderilecek hava miktarını ayarlar. EGR valfi tamamen kapanırsa emisyon değerlerinde kötüleşme, fazla açılması durumunda da yanma odasına çok fazla kirli hava girişi olmaktadır. Bu durum yanma için gerekli oksijen miktarının kaybedilmesine ve motorun çalışma koşullarının kötüleşmesine sebep olmaktadır.

EGR Valfi Neden Arızalanır, Arıza Belirtileri Nelerdir?

Zamanla aşınmaya bağlı arızalar ve kurum nedeni ile tıkanma başlıca arıza nedenleridir. Valfi kumanda eden elektonik tertibat veya hortum tıkanabilir. En sık karşılaşılan sorun ise EGR valfinin yanmış yakıt gazları içerisinde bulunan kurumların içerisinde birikmesi nedeniyle açılamaz veya kapanamaz duruma gelmesidir.    

Aracınızda; EGR ile ilgili arıza uyarısı,

Motor çalışmasında vuruntu ve sarsıntı

İvmelenme esnasında silkelenme

Yakıt tüketiminde artış

Siyah duman miktarında ani artış gibi durumların gözlemlenmesi EGR arızalarının belirtileridir.

EGR Arıza uyarısı durumunda ne yapılmalı?

EGR sisteminde arıza meydana geldiği anlaşıldığında zaman kaybedilmeden müdahale edilmesi gerekmektedir. Yüksek miktarlarda kuruma maruz kalan EGR valfi tıkanabilir veya kapanması engellenmiş olabilir. Yüksek devirlerde kapalı olması gerekirken silindirlere kirli hava göndermeye devam eden bir valf yanma odasının oksijen oranını fazlasıyla düşürecek; siyah duman gözlenecek ve çok ciddi motor problemlerine neden olabilecektir.

İlk yapılacak işlem temizlemedir. Yüzeysel kurumların neden olduğu sorunları ortadan kaldırabilir ve valfin normal çalışmasını sağlayabilir ancak servislerde mekanik uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Sorun devam etmesi durumunda EGR valfi yenisi ile değiştirilmelidir. Bu durum size aracınızın marka ve modeline göre değişmekle beraber 1000-8000 TL civarında bir fatura getirecektir.

Son çözüm olarak EGR iptali,

Bu işlem diğer işlemlere göre en ekonomik ve en sorunsuz yöntemdir. Eğer profesyonel bir EGR iptali sunan bir işletmeye bu işlemi yaptırırsanız ömür boyu bir daha aracınız bu parçayla ilgili hiç bir arıza vermemektedir. EcuMasters olarak aracınızın bu arızasını 2 yıl garantili ve en ekonomik şekilde sunmaktayız. Yapılan işlem sonrası kesinlikle aracın diğer hiç bir parçası etkilenmemektedir. Yani aracınıza başka bir arıza oluşturmamaktadır.

EGR iptali sonrası muayeneden geçebilir miyim?

     Yukarıda belirtildiği gibi eğer profesyonel hizmet aldıysanız %100 muayeneden sorunsuz geçebilirsiniz. 

"Not: Bu işlem aracınız için bir kez yapılıp ömür boyu sorunsuz kullanmanızı sağlamaktadır." 

EGR iptali araca zarar verir mi?

     Profesyonel olarak yapılan lisanslı bir işlem ise araca hiçbir zarar vermemektedir. 

EGR valfi iptalini nerede yaptırabilirim ve iletişim nasıl sağlarım?

     EGR iptalini tüm EcuMasters bayilerinde garantili bir şekilde yaptırabilirsiniz.

Egzoz Geri Dönüşüm Valfi uzmanımızla kesin, garantili sonuca ulaşmak ve ayrıntılı bilgi almak için 0552 466 65 16 arayabilirsiniz.

Ecumasters Adana Randevu Online Randevu Ecumasters Türkiye Ana Siteye Git